10 yaşındaki satranç dehası dünyanın bir numarasını yendi

Ülkesinde “Satrancın Messi’si” olarak bilinen 10 yaşındaki Faustino Oro, sadece 48 hamlede gelen zaferiyle herkesi şaşırttı. Her yıl düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından satranç ustalarını bir araya getiren Bullet Brawl turnuvasında Oro, en sevdiği oyuncu olan Carlsen’e karşı online olarak oynadı.

Kısa süren hızlı oyunun zorluklarına rağmen Arjantinli genç, Carlsen’in hatalarından yararlanarak tarihi bir zafer elde etmeyi başardı.

Arjantinli haber sitesi InfoBae’ye göre Fausti maçtan sonra “Çok mutluyum, benim için büyük bir sevinç çünkü ona karşı hiç oynamamıştım” dedi. Carlsen ise henüz mağlubiyetle ilgili yorum yapmadı.

DÜNYA BİRİNCİSİNİ YENDİ, 21’İNCİ OLDU

Gazeteoksijen’in derlediği habere göre, Oro turnuvada birinci olamasa da performansı gözlerden kaçmadı. Turnuvanın galibi ABD’li usta Hikaru Nakamura olurken, onu Meksika’dan José Martínez Alcántara ve yine ABD’den Daniel Naroditsky takip etti. Oro, toplam 108 puanla 156 oyuncu arasında 21. oldu, ki bu kadar genç biri için inanılmaz bir başarı.

Ancak bu Faustino’nun ilk dikkat çeken başarısı değil. 2023 Dünya Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası’nda Oro, biri büyük bir ustaya karşı olmak üzere üç oyun kazanarak ve ikisinde berabere kalarak kendisinden çok daha deneyimli rakiplere karşı becerisini göstererek göz doldurdu.

BÜYÜK USTA OLACAK

Bullet Brawl 2024’ün galibi Hikaru Nakamura, geçen yıl Faustino’ya karşı bir maç oynadı ve YouTube kanalında dokuz yaşındaki gencin önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya şampiyonu olma potansiyeline sahip olup olmadığı konusunda öngörüsünü paylaştı. YouTuber ve ünlü bir oyuncu olan Nakamura, “Faustino kesinlikle Büyük Usta olacak” dedi.

Oro oyuna ilk kez dört yıldan kısa bir süre önce, Covid-19 salgını sırasında başladı.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Öte yandan Oro’nun başarısını küçümseyenler de yok değil. Büyük ustalardan Anish Giri, “Bu heyecan neden, Carlsen onu muhtemelen uzun bir klasik satranç oyununda yine de yener, özellikle de 14 ya da 16 oyunda” ifadelerini kullandı.

DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUM

Oro bu büyük zafer sonrası şimdiden hedeflerini yüksek tutmaya başladı. Chess.com tarafından çekilen bir videoda şunları söyledi: “Ben Faustino Oro, 10 yaşındayım ve dünya şampiyonu olmak istiyorum”

Oro, şu anda 2330 FIDE reytingi ile 12 yaş altında dünyanın en yüksek reytingli oyuncusu.

SATRANÇTA UZMANLAŞMAK İÇİN İSPANYA’YA TAŞINDI

Oro ve ailesi geçen yıl Faustino’nun satranç kariyerine odaklanmak için İspanya’da buluan Badalona’ya taşındı. Oro’nun babası Alejandro, InfoBae’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Fausti, uzman öğretmenlerden aldığı haftalık 12 saatlik derslere ek olarak, saatlerini video izlemeye, yeni stratejiler öğrenmeye ve antrenman yapmaya ayırıyor. Buna, tamamen eğlence için oynadığı tüm oyunları da eklemeliyiz. Geçen hafta 200’e yakın oyun oynadı, yani 20 saatten fazla”

TÜRKİYE DE EN İYİLER LİSTESİNDE

Mardinli satranç sporcusu Baver Yılmaz kendi yaş grubunda dünya sıralamasında zirveyi gören bir isim. Şimdiye kadar katıldığı 3 büyük turnuvada yenilgi yüzü görmeyen Baver, 2019 yılında 7 yaşındayken namağlup Türkiye Şampiyonu, 2022 yılında 11 rakibini yenerek Avrupa Şampiyonu, 2023 yılında ise yine yenilgisiz Dünya Okullar Satranç Şampiyonu oldu.

Yılmaz, Oro’nun yer aldığı listede üçüncü sırada bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x