Bursa’da miting alanını belediye personeli doldurdu

BURSA – Bursa’da bugün BURSARAY ulaşımı, ücretsizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her mitinginde rutinleşen bir uygulama artık. Mitinglerin bir diğer rutinleşen uygulaması belediye personeline mitinge katılımı zorunlu kılınması. Belediye personelinin yoklaması alınıyor veya fotoğraf isteniyor. Miting alanında görüş istediğim birkaç kadının belediye personeli çıkmasıyla sohbet kısa sürdü. “Gelmek isteyen de oluyor istemeyen de oluyor” diyerek yıllardır belediyede bu uygulamanın yapıldığını doğruladılar. Miting alanının yarısından fazlası belediye çalışanı.

MİTİNG ALANINA HER GİREN KAMERAYA ALINIYOR

Bursa’da büyük mitinglerin yapıldığı iki alandan biri Gökdere Meydanı. Yıldırım ilçesinde bulunan alana AK Partili Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da personeliyle birlikte geniş katılım gösterdi.

Miting alanına girişte üç güvenlik noktası yer aldı. Birinci güvenlik noktasının olduğu 3 girişte de her giren kamerayla kayıt altına alındı. İkinci güvenlik noktasında ise daha sıkı arama yapıldı. Fazla bozuk parası olanlar bile miting alanına alınmadı. İkinci bölüm miting alanında çuval çuval AK Parti ve Türk bayrakları, ‘Alinur Aktaş Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’ yazılı atkı ücretsiz dağıtıldı.

2018 YILINDAKİ KATILIM BU SENE YOK

Üçüncü güvenlik noktasında ise arama yapılmadan alana girildi. Bu kısımda kadın ve erkeklerin konuşmayı dinlediği alanlar ikiye bölündü. Alanın sağ tarafında erkekler, sol tarafında kadınlar yer aldı. Mitinge katılım sağlayanlar, erkek ve orta yaş ağırlıklı oldu. Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nden önce Millet Bahçesi’nde yaptığı mitinginde de kadın ve erkekler ayrı bölümlere alınmıştı. Bu sefer aynı kalabalık olmadığı görüldü.

Belediye çalışanlarının dışında tekstil alanında kentte faaliyet gösteren Karesi Holding çalışanları da şapkalarıyla alandaydı.

13.00’da başlayan mitingte AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş ve Bursa Milletvekili Efkan Ala konuşma yaptı. 13.45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına başladı. 20 yıldır AK Parti’nin yönettiği kentte eski mitinglerin coşkusu yoktu.

ERDOĞAN’A GÖRE MİTİNGE KATILIM 90 BİN KİŞİ

Mitinge katılımın ne durumda olduğunu soran Erdoğan, 90 bin kişinin alanda olduğunu söyledi. Erdoğan, seçimde Alinur Aktaş için oy isterken alandakilere, “Öyle bir ses verin ki Marmara’nın karşı kıyılarından bile duyulsun. 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı Şehirleri için kararlı mıyız? 31 Mart’ta gerçek belediyeciliği tercih ediyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız?” diye sordu. Erdoğan’ın eski mitinglerdeki coşkulu ‘Evet’ bu mitingde yoktu.

EMEKLİLERİN BEKLEDİĞİ MÜJDE YILIN İKİNCİ YARISINA KALDI

Erdoğan, konuşmasının çoğunluğunda emeklilere ve emekliliğe yer verdi. Emeklilerin beklediği müjdeyi veremeyeceğini Erdoğan, bütçede emeklilere ayıracakları paranın olmadığını açıkladı.

Emeklilikte yaş uygulamasının kamu maliyetine yükü ve bütçedeki bozulmaya rağmen uygulamaya aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Yılın ikinci yarısında enflasyonunun düşüşe geçtiğini hep birlikte göreceğiz” diyerek emeklilerin beklediği müjdeyi yılın ikinci yarısından sonra devlet kaynaklarının artırılarak verileceğini anlattı. Erdoğan’ın konuşması 14.25’de sona erdi. Konuşmasının sonunda, “Pazar günü sandıkları patlatıyor muyuz? İki günümüz var. Belediye Başkan adaylarımızı sizlere emanet ediyorum” diyerek belediye başkan adaylarının tanıtımını yaptı.

‘KIZSAK DA ÖFKELENSEK DE BAŞKA PARTİYE OY VERMEYİZ’

Erdoğan’ın konuşmasının ardından mitingi izlemeye gelen emekli Ali Ramazan Kıral ve Ramazan Uysal’a yerel seçimleri sorduk. Kıral, emekliler üzerinden provokasyon yapıldığını söyleyerek, “Emekli olarak maddiyat önemli ama ülke için yapılan hizmetleri de görmek lazım. Bu ülkede 11 ilde deprem oldu. Ben kendim 21 yıl Avrupa’da kaldım, Avrupa’da bir köyü sel bastı, 3 sene o köyü temizleyemediler. Burada 11 ildeki depreme adam bir yılda konut yaptı. Bunları görmek lazım. Belki biraz ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor ama hiç kimse aç değildir” diye konuştu. Yerel seçim sonuçları için “İnsanlar hizmeti görüyor” diyen Kıral, yüzde 54-55 ile AK Parti’nin seçimi alacağını söyledi.

Ramazan Uysal ise Nilüfer ve Mudanya hariç diğer ilçelerde AK Parti’nin alacağını düşünüyor. Uysal, “Biz emekli olarak ne kadar kızsak da öfkelensek de başka partiye oy vermeyiz. Bu adam dünya lideri olmuş bir adam. Ben aç kalmam. Ona göre idare ederim. Her sene Denizli’ye yazlığa giderim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x