Tesla Optimus’a Rakip Geldi: NVIDIA Project GROOT

NVIDIA, GPU Technology Conference (GTC) 2024 etkinliğinde endüstriyel kullanıma ve daha fazlasına yönelik robotların geliştirilmesine yardımcı ve yeni bir temel model olan Project GROOT’u duyurdu. GROOT adı Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)’deki ağaç süper kahramandan tanıdık gelmiş olabilir ancak GROOT, “Generalist Robot 00 Technology” anlamına geliyor.

NVIDIA CEO’su ve kurucusu Jensen Huang, Project GROOT tarafından desteklenen, doğal dili anlamak ve insanların yaptığı hareketleri izleyerek taklit etmek için tasarlanan robotlarla ilgili bir tanıtım yaptı. Huang şunları söyledi: “Genel insansı robotlar için temel modeller oluşturmak, günümüzde yapay zekada çözülmesi gereken en heyecan verici sorunlardan biridir. Dünyanın dört bir yanındaki önde gelen robot bilimcilerin, yapay genel robot bilimine doğru dev adımlar atmaları için olanak sağlayan teknolojiler bir araya geliyor.”

NVIDIA’nın yeni inşa edilen Jetson Thor bilgi işlem sistemi, GROOT Projesi kapsamındaki insansı robotlar için tasarlanmış durumda. Yeni SoC, yeni duyurulan Blackwell GPU mimarisini temel alan bir GPU’ya sahip. Buna, GROOT gibi çok modlu üretken yapay zeka modellerini çalıştırmasına olanak tanıyan, 800 teraflop yapay zeka performansını pompalayabilen bir transformatör motoru da dahil.

Şirket ayrıca, dünya çapında kullanılan robotik kolları daha akıllı hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda esnekliği artıracak ve her zamankinden daha verimli çalışacak şekilde NVIDIA Isaac robot platformuna yönelik yeni yükseltmeleri de sergiledi. Bu, onları yapay zeka fabrikaları ve dünya çapındaki endüstriyel kullanımlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x